СПОРТ

«Алыш» күрөшү боюнча өлкө чемпиондору аныкталды

10-11-февралда Каба уулу Кожомкул атындагы спорт ордосунда «Алыш» бел боо күрөшү боюнча КР чемпионаты болуп өттү.

Иш-чаранын ачылыш аземине КР Жогорку Кеңешинин төрагасынын орун басары Мирлан Бакиров, Спорттун улуттук түрлөрү боюнча дирекциясынын директорунун орун басары Урмат Асанбаев, КР «Алыш» бел боо федерациясынын президенти Акылбек Эшимов катышты.

«Алыш бел боо күрөшү күндөн күнгө өнүгүп жатат. Бул спорттун түрү улуу Манас эпосунда да айтылат. Биздин спортчуларбыз баардык эл аралык мелдештерде жакшы жетишкендиктерди көрсөтүп жатат, буга далил III Дүйнөлүк көчмөндөр оюндарындагы биздин балбандар чыныгы көчмөндөрдүн уул-кыздарын көрсөттү. Бул Кыргызстан үчүн сыймык. Күчтүүлөр жеңсин, ал эми калыстарга калыстыкты каалайм», – деди Мирлан Бакиров.

Ошондой эле Урмат Асанбаев спорт сүйүүчүлөрдү жана чемпионаттын уюштуруучуларын мелдештин ачылышы менен куттуктап, балбандарга оюнду тактык менен өткөрүүгө жана жакшы жетишкендиктерди каалап өттү.

Чемпионатта республиканын облустарынан, Бишкек жана Ош шаарларынан 300гө жакын спортчулар катышты.

КР чемпионаты 18 жана андан жогорку курактагылар арасында төмөнкү салмактар чегинде күч сынашты:

– Эркектер арасында (эркин жана классикалык стилде): 60 кг, 70 кг, 80 кг, 90 кг, 100          кг,+100кг;

– Кыз-келиндер арасында (эркин жана классикалык стилде): 55 кг, 60 кг, 65 кг, 70 кг, 75         кг,+75кг.

Байгелүү орундарды ээлеген спортчулар медаль жана дипломдор менен сыйланышты. Чемпионаттын жеңүүчүлөрүнө  «Алыш бел боо күрөшү боюнча Кыргыз Республикасынын спорт чебери наамы ыйгарылды.

Мелдештин уюштуруучулары Спорттун улуттук түрлөрү боюнча дирекциясы, КР «Алыш» бел боо күрөш федерациясы.

Эскерте кетсек, Спорттун улуттук түрлөрү боюнча дирекциясынан аталган иш-чараны өткөрүүгө 204 миң сом каралган.

Чемпионаттын жыйынтыгы:

Кыз-келиндер арасында (Эркин стиль):

55 кг

1-орун – Момунжанова Элзада – Ош обл.

2-орун – Абдумаликк Самара – Ош

3-орун – Торокулава Акылай – Талас

3-орун – Сапарбекова Жибек – Бишкек Алыш

60 кг

1-орун – Момунова Мээрим – Бишкек Алыш

2-орун – Алибай к Уулкан – Бишкек Алыш

3-орун – Асан к Рахат – МУК

3-орун – Жыргалбек к Акчолпон – Талас

65 кг

1-орун –  Бахтияр к Нурзат – Ош обл.

2-орун – Абдыкадырова Элза – Жаштык

3-орун – Каныбекова Алина – НК Москва

3-орун – Курматова Адина – КНУ

70 кг

1-орун –  Аттокур к Кумушай – И. Раззаков

2-орун –  Мыктыбек к Нурзада – Ош обл.

3-орун –  Мелисбекова Кундуз – Жаштык

3-орун –  Байсубаева Адина – Талас

75 кг

1-орун –  Дыйканова Батма – Ош обл.

2-орун – Алтынбек к Ханзада – И. Раззаков

3-орун – Абдибекова Айгерим – Бишкек Алыш

3-орун – Доктурбек к Айжан – И. Арабаева

75 + кг

1-орун –  Сарбашева Нагира – И. Арабаева

2-орун –  Жайчибекова Кундузай – Бишкек Алыш

3-орун –  Жуманазарова Айнура – И. Арабаева

Эркектер арасында (Эркин стиль):

60 кг

1-орун –  Улутали у Элмирбек – СК Додон

2-орун –  Суйунбеков Тыныстан – КГТУ

3-орун –  Насиридинов Акылбек – СК Москва

3-орун – Темиров Арген – И.Разакова

70 кг

1-орун –  Кубатбек у Адилет – И.Разаков

2-орун –  Мирсланбеков Бакберди– СК Москва

3-орун –  Абдыкапар у Доолотбек – Беш Сары

3-орун –  Алтынбек у Бексултан – КНУ

80 кг

1-орун –  Каримжан у Жылдызбек–И.Разаков

2-орун –  Мусабек у Азизхан – СК Москва

3-орун –  Нурматов Нурбек – СК Боец

3-орун –  Тагайбек у Нурсейит – Ош Алыш

90 кг

1-орун –  Чалабаев Чынгыз – СК Боец

2-орун –  Тавалдиев Руслан – И.Разаков

3-орун –  Алик у Исламбек– Эмгекрезерви

3-орун –  Нурмамат у Сапармурат– И.Разаков

100 кг

1-орун –  Торобеков Акылбек – И.Разаков

2-орун –   Камчибеков Суймонкул – КочкорАта

3-орун –  Куручбек у Уларбек – СК Москва

3-орун –  Эркинбек у Максатбек – Баткен

100+кг

1-орун –  Келсинбеков Кадыр – Кадыш

2-орун –  Койлуев Ымангазы – И.Разаков

3-орун –  Калыбек у Муктарбек – СК МОСКВА

3-орун –  Барпыбеков Адилет – СК МОСКВА

Кыз-келиндер арасында (Классикалык стиль)

55 кг

1-орун –  Рыскулова Анара – Бишкек Алыш

2-орун –  Сапарбекова Жибек – Бишкек Алыш

3-орун –  Торокулава Акылай – Талас

3-орун –  Абдумаликк Самара – Ош

60 кг

1-орун –  Бактиярк Клара – И. Раззаков

2-орун –  Алибай к Уулкан– Бишкек Алыш

3-орун –  Асан к Рахат – МУК

3-орун –  Жыргалбек к Акчолпон – Талас

65 кг

1-орун –  Абдыкадырова Элза – Жаштык

2-орун –  Каныбекова Алина – НК Москва

3-орун –  Тургунбаева Мээрим– Ош

3-орун –  Мизамидин к Мээрим – Ош Алыш

70 кг

1-орун –  Мыктыбек к Нурзада – Ош обл.

2-орун –  Байсубаева Адина – Талас

3-орун –  Абдилазиз к Айзирек – Ош

3-орун –  Замирбек к Гулиза – Ош

75 кг

1-орун – Алтынбек к Ханзада – И. Раззаков

2-орун –   МырзабековаГулзат – Талас

3-орун –   КачкынбаеваАсем – Ош

75+кг

1-орун – Жайчибекова Кундузай – Бишкек Алыш

2-орун – Жуманазарова Айнура – И. Арабаева

3-орун – Мамарасулк Алтынай – Ош

Эркектер арасында (классикалык стиль):

60 кг

1-орун – Абдурасулов Марлен – СК Додон

2-орун – Сапанов Дооранбек – Бишкек Алыш

3-орун – Мыктыбек у Нуржигит – И.Раззакова

3-орун – Калымбай у Исламбек – Токтогул

70 кг

1-орун – Сексенбаев Элдияр – И.Разаков

2-орун – Кубатбек у Адилет – И.Разаков

3-орун – Жаныбек у Усен – СК Додон

3-орун – Октомбек у Асылбек – СК Москва

80 кг

1-орун – Шаршеналы у Мадаминбек – СК Москва

2-орун – Кочкоров Мырзабек – Ош

3-орун – Садыбеков Зыямидин – СК Москва

3-орун – Туратов Болотбек – Эмгекрезерви

90 кг

1-орун – Кожомуратов Бектуркан– СКАФ

2-орун – Аманилла у Шерикбай – СКАФ

3-орун – Чалабаев Чынгыз – СК Боец

3-орун – Тавалдиев Руслан – И.Разаков

100 кг

1-орун – Аширов Орозбек – Ош

2-орун – Эркинбек у Максатбек – Баткен

3-орун – Торобеков Акылбек – И.Разаков

3-орун – Камчибеков Суймонкул – КочкорАта

100+кг

1-орун – Абдурахимов Комолиддин – УКК

2-орун – Келсинбеков Кадыр – Кадыш

3-орун – Халматов Асылбек – УКК

3-орун – Барпыбеков Адилет – СК МОСКВА